Udar cieplny u zwierząt

Lato i piękna pogoda zachęca do spacerów z naszymi pupilami. Większość zwierząt nie czuje komfortu przy temperaturach powyżej 25 stopni, szczególnie w warunkach miejskich, gdzie temperatura w słońcu może osiągąć nawet 40 stopni.

Psy nie posiadają gruczołów potowych (wyjątek stanowią przestrzenie międzypalcowe), mają ograniczone możliwości termoregulacji. Ziejąc, przez otwarty pysk regulują swoją temperaturę ciała w upalne dni.

Udar Cieplny to zespół objawów występujących po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i przebywanie w wysokich temperaturach. Objawy to: wysoka temperatura ciała – 40-41 stopni, hiperwentylacja, ślinotok, duszność, otępienie bądź pobudzenie, wzmożone zianie, przekrwienie błon śluzowych. Mogą wystąpić także wymioty i biegunka. Pies przyjmuje pozycję ulgową: głowa i szyja wyciągnięte przed siebie do góry, łapy szeroko rozstawione. Udar cieplny może skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Czynniki ryzyka:

 • rasy psów brachycefalicznych (Buldożki francuskie, Buldogi angielskie, Shih-Tzu, Pekińczyki) – budowa anatomiczna układu oddechowego, skrócony pysk u tych ras nie pozwalają na swobodną wentylację, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Są bardziej podatne na przegrzanie.
 • psy z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, psy otyłe – aktywność fizyczna podczas upalnych dni, bez dostępu do cienia i wody.
 • zakładanie kagańca nylonowego w którym pies nie może swobodnie się wentylować.
 • pozostawienie psa w silnie nasłonecznionym miejscu, bez cienia i wody do picia.
 • jazda samochodem bez klimatyzacji w upalne dni, zamknięcie psa w samochodzie.

Jeśli podejrzewamy wystąpienie udaru cieplnego należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i jak najszybciej przetransportować psa do zakładu leczniczego. Przed wizytą właściciel może udzielić pierwszej pomocy: należy przenieść zwierzę w zacienione lub klimatyzowane miejsce, zwilżyć powierzchnie jego ciała chłodną wodą, zimnymi okładami w okolicy głowy, karku, pachwin.

UWAGA! Nie wolno gwałtownie schładzać zwierzęcia np. lodowatą wodą, bo może to doprowadzić do wstrząsu. Należy zapewnić dostęp do wody pitnej.

Profilaktyka:

 • W upalne dni na dłuższe spacery wychodzić wczesnym rankiem i późnym wieczorem, unikać długich spacerów środku dnia, wtedy tylko bardzo krótki spacer,
 • można zwilżać skórę psa i pozwolić na schłodzenie się w zbiornikach wodnych,
 • używać kagańca koszykowego, nylonowe kagańce są zakazane,
 • zapewnić cień i dostęp do wody,
 • nigdy nie zostawiać psa w samochodzie,
 • reagować jeśli zauważymy psa narażonego na udar cieplny.

Opiekunowie zwierząt powinni zachować czujność, posiadać wyobraźnię i wiedzę na temat zagrożenia, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury latem.

Udar cieplny u zwierząt 199x300 - Udar cieplny u zwierząt

Lek.wet. Katarzyna Maria Oręziak

Artykuł ukazał się w 21 numerze miesięcznika Południk Praski.        

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *