alergia

Bez tytułu 3 254x300 - Sezon na kichanieNie dla wszystkich wiosna wywołuje jedynie miłe skojarzenia – dla znacznej części z nas to czas kichania, kataru, zaczerwienionych oczu oraz uporczywego swędzenia. Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak. Wystarczy kilka kroków, aby zminimalizować nieprzyjemne objawy i umilić sobie wiosenną porę.

willow catkin 4068828 960 720 300x199 - Sezon na kichanie

Czym jest alergia?

W skrócie – jest to przesadna reakcja naszego układu immunologicznego na daną substancję, zwaną alergenem, prowadząca do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, takich jak histamina. To właśnie one wywołują nieprzyjemne objawy: cieknący katar, zaczerwienienie i świąd oczu, kichanie oraz wysypkę i świąd skóry, a w skrajnych przypadkach także wstrząs anafilaktyczny, będący zagrożeniem dla życia.

dandelion 1452219 960 720 300x199 - Sezon na kichanie

Istnieją różne rodzaje alergenów – składniki pożywienia, kurz, sierść zwierząt czy pyłki. Podczas gdy większość z nich możemy zwyczajnie wyeliminować lub ograniczyć ekspozycję na nie, pyłki traw i drzew są zdecydowanie bardziej uciążliwe. Sezon pylenia roślin rozpoczyna się już w lutym i trwa aż do października. Nie jesteśmy w stanie usunąć z powietrza wszystkich pyłków, jednak dzięki wprowadzeniu kilku zasad możemy złagodzić objawy, które wywołują.

wheat 999922 960 720 300x300 - Sezon na kichanie

Jak radzić sobie z alergią?

Podstawowym krokiem w celu złagodzenia objawów alergii na pyłki jest
unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach, w których osiągają one w powietrzu najwyższe stężenia, czyli między 5 a 8 rano oraz 17 a 19 wieczorem. Należy również unikać wtedy wietrzenia pomieszczeń. Po każdym wyjściu na zewnątrz należy umyć dokładnie twarz i ręce, a nawet, jeśli to możliwe, umyć całe ciało i włosy. Przed wyjściem z domu zaleca się użycie kropli do nosa o właściwościach tiksotropowych – tworzą one barierę zapobiegającą przedostawaniu się pyłków. Jeśli częstym objawem jest zaczerwienie i łzawienie oczu, dobrym rozwiązaniem jest noszenie okularów, na przykład przeciwsłonecznych, które ograniczą kontakt z alergenem. Pomocne mogą być krople z azelastyną lub kromoglikanem sodu. Szeroko dostępne są preparaty na bazie substancji przeciwalergicznych:
loratadyny, cetyryzyny i ich pochodnych, a także feksofenadyny, warto jednak pamiętać, iż długotrwałe ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem.

alergia

Leki te u niektórych pacjentów mogą wywoływać senność oraz zaburzenia koncentracji. Popularnym środkiem stosowanym w celu łagodzenia alergii jest wapno, ma ono jednak stosunkowo małe działanie przeciwalergiczne, dlatego warto wybierać preparaty zawierające również kwercetynę.

alergia

Dieta przeciwalergiczna

Nieodpowiednia dieta, bogata w cukry proste, o wysokim stopniu
przetworzenia i uboga w składniki odżywcze może nasilić reakcje alergiczne
organizmu. Pierwszym krokiem w łagodzeniu alergii powinno być wykluczenie słodyczy. Składniki, które powinny się znaleźć w diecie osoby cierpiącej na alergię to przede wszystkim te zawierające kwercetynę, kwasy omega-3, antyoksydanty oraz witaminę C i magnez. Badania wskazują, że dzieci jedzące tłuste ryby morskie już od wczesnego wieku rzadziej cierpią na alergie oraz astmę lub ich objawy są łagodniejsze. Innymi źródłami kwasów omega-3, które odpowiedzialne są za ten efekt są: len, zielone warzywa liściaste i jajka. Równie istotna w diecie jest zawartość antyoksydantów, obecnych w warzywach i owocach o intensywnym kolorze, zielonej herbacie czy orzechach włoskich. Pokarmy bogate w kwercetynę to jabłka, kasza gryczana, cebula, czosnek, a także truskawki i szpinak.

alergia
Niezwykle istotną rolę w diecie przeciwalergicznej stanowi probiotykoterapia. Liczne badania wskazują, iż odpowiedni stan flory bakteryjnej jest kluczowy w łagodzeniu reakcji alergicznej. Warto dostarczać bakterie probiotyczne w postaci gotowego preparatu, a także w formie kiszonek i fermentowanych produktów mlecznych.

alergia

Alergia to częsta wiosenna przypadłość, mogąca skutecznie utrudnić
funkcjonowanie w ciepłych miesiącach. Z alergią da się żyć, wystarczy kilka prostych kroków wprowadzonych do codziennego życia w połączeniu z odpowiednim
leczeniem, a wiosna przestanie kojarzyć się jedynie z katarem i zaczerwienionymi oczami.

Zuzanna Mazur
technik farmaceutyczny

_________________________________________________

Już wiecie jak działa alergia? Więcej informacji zdrowotnych znajdą Państwo TUTAJ

Kończąc zapraszamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych:
Facebook
Twitter
Instagram

Dodaj komentarz