Redakcja Południka Praskiego

Avatar Michał Sawicki 300x269 - Redakcja Południka Praskiego
Redaktor Naczelny Michał Sawicki

Czy w młodym wieku można działać społecznie? Wielu moich rówieśników bałoby się zacząć. Młodzieńczy zapał nie jest tak doceniany jak dojrzały wiek i doświadczenie. Mnie to jednak nie zraża. Zostałem jako 19-latek redaktorem naczelnym „Południka Praskiego”. Dopiero, gdy człowiek zaczyna dużo pracować, nabiera pokory i uczy się tego świata. Jestem – jak już zdarzało mi się zdradzać w poprzednich numerach – z Gocławia. Mieszkam tu od urodzenia, zawsze związany z Warszawą, z naszą dzielnicą, a zwłaszcza z moim ukochanym osiedlem. Tak, to moja mała ojczyzna. Rok temu zdałem maturę, studiuję politologię na Uniwersytecie Warszawskim, nabywam wiedzę o mechanizmach rządzących polityką i działalnością społeczną. I jest pewna rzecz, która mnie szokuje: jak ideały życia we wspólnocie w ramach osiedla czy miasta niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Próbuję działać społecznie, interesuję się przestrzenią, w której żyję, bo mam poczucie, że jest również moja. Jak zacząłem? W 2015 roku po wielu miesiącach ciężkiej pracy udało mi się zostać posłem XXI sesji sejmu dzieci i młodzieży. Jako 17-latek siedziałem na sali plenarnej pełny marzeń. Życie zweryfikowało część z nich negatywnie, ale nie łamię się. Potem zacząłem działać w skali Warszawy. Jest wiele w naszej dzielnicy do zmienienia, poprawienia, odświeżenia. Nie jestem rewolucjonistą, staram się nabierać doświadczenia i czerpać z mądrości kilkudziesięciu starszych od siebie ludzi, z którymi na co dzień współpracuję. Bardzo łatwo jest w młodym wieku burzyć albo snuć nierealne wizje. Ludzie młodzi są często prowadzeni przez piękne idee, które jednak w starciu z tym światem są nieosiągalne. Dziś poświęcam do granic możliwości swój czas prywatny dla innych. Piszę artykuły, prowadzę strony, portale, organizuję spotkania, akcje, wydarzenia, koordynuję działania kilkudziesięciu osób, myślę, co trzeba na naszym osiedlu i w naszej dzielnicy zmienić. Na pewno poświęcę się pracy najlepiej jak umiem, by swoje zamierzenia wprowadzić w życie. Być może wiele razy coś się nie uda, ale po to człowiek upada, by się podnieść silniejszy! Powiem Państwu coś – prowadzenie tej gazety to prawdziwa szkoła życia!

 

Avatar Małgorzata Witak 210x300 - Redakcja Południka Praskiego
Redaktor Małgorzata Witak

Całe moje życie jestem związana z Grochowem, tu się urodziłam, mieszkam i pracuję. Jestem Warszawianką z pokolenia na pokolenie i dobro naszego miasta jest mi bliskie, tak jak i mojej całej rodzinie. Grochów to moje miejsce na ziemi, które kocham. Z działalnością społeczną jestem związana od młodości. Pierwsze kroki stawiałam jako  wolontariuszka  w schronisku dla zwierząt w Celestynowie. W późniejszych latach pomagałam chorym w hospicjach. W mojej parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy ulicy Spalinowej regularnie przez lata pomagałam w trudach codziennego życia osobom starszym i niepełnosprawnym.

Od 16 lat jestem przewodniczącą wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Kirasjerów. W tym czasie przeprowadziłam całościowy remont i termomodernizację. Mam również na swoim koncie kilka projektów zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego, które zostały w dodatku zrealizowane. Od ponad 3 lat jestem związana z Portalem Warszawskim, którego misją jest ocalenie dawnej tkanki miasta, ratowanie pięknych kamienic Warszawy, jej dawnego klimatu, a także pomoc mieszkańcom w różnych sprawach. Niedawno uruchomiona nowa strona PW właśnie temu służy i zaprasza do kontaktu. Jedna z moich słynnych akcji to zbieranie podpisów pod petycją w sprawie słupków na ul. Męcińskiej. Zebrałam kilkaset podpisów, jest to mój wielki sukces, a temat był poruszany na sesji rady dzielnicy. Moje artykuły, jak Państwo zdążyli się przekonać, bywają dosadne, ponieważ chcę zwrócić uwagę na problemy, które są dla nas wszystkich uciążliwe i często wymagają szybkiej interwencji.Wszystkim sympatykom gazety życzę miłej lektury i poprawy warunków, w jakich żyjemy na co dzień.

 

Avatar Paweł Łokietek 300x293 - Redakcja Południka Praskiego
Redaktor Paweł Łokietek

Z Pragą Południe związany od urodzenia. Politolog. Zajmuje się kwestią rozwoju lokalnego. Prelegent sympozjów naukowych oraz projektów dot. samorządności, aktywności społecznej i marketingu terytorialnego. Trener kompetencji miękkich. Autor projektów lokalnych Urządzamy Park Angielski między Gocławiem i Saską Kępą, Otwarty Ogród Społeczny na Gocławiu i Neonowy Gocław z szachownicą lotniczą. Społecznik zaangażowany w życie lokalne. Od 2018 roku przewodniczący Rady Osiedla Gocław i autor mnóstwa interwencji i interpelacji. Podjął szereg inicjatyw m.in.: Maraton Pisania Projektów do Budżetu Obywatelskiego, Weekend z RPG na Gocławiu, Forum Rad Osiedli Pragi-PołudnieDziała na rzecz zwiększenia roli i kompetencji rad osiedlowych w polityce lokalnej. Jako uczestnik sesji Rady Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawa zabierał głos w wielu kwestiach m.in. deratyzacji, iluminacji świątecznych, Miejsca Aktywności Lokalnej na Gocławiu czy Trasy Tysiąclecia. Jest jednym z inicjatorów i organizatorów społecznej akcji sprzątania okolic Gocławia – Gocławskie Czyściochy (teraz Warszawskie Czyściochy). W 2019 r. koordynował jedną z największych akcji sprzątania w Polsce. Miłośnik kartografii i geopolityki. Amator psychologii społecznej, podcastingu oraz muzyki. Bywalec sąsiedzkich spotkań przy piwku. Z redakcją Południka Praskiego związany od początku. 

Kontakt email: p.lokietek@hotmail.com

 

Avatar Krzysztof Wilkosz 233x300 - Redakcja Południka Praskiego
Redaktor Krzysztof Wilkosz

„Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim… GOCŁAW”. Tu się urodziłem, tu się wychowałem. Moje ukochane i wciąż piękne miejsce, mimo ciągłych zmian. Od dawna jestem zaangażowany w lokalne przedsięwzięcia, od spraw spółdzielczych aż po czynne uczestniczenie w kolejnych edycjach Budżetu Partycypacyjnego. Doświadczenie w sprawach społecznych zdobywałem podczas wolontariatu na dużych imprezach sportowych a także w czasach, gdy zasiadałem w komisjach wyborczych. Lokalny praski sport też leży mi na sercu, czego dowodem jest złożenie projektu w Budżecie Partycypacyjnym na rewitalizację jednego z boisk na Gocławiu, oraz przeprowadzenie wywiadu na łamach Południka Praskiego z prezesem KS Gocław. Gazeta, do której piszę a Państwo nieraz trzymają w rękach to miejsce, gdzie będę się starał opisać sprawy związane z lokalnym sportem, rekreacją i terenami zielonymi. Prywatnie jestem pasjonatem sportu i podróży, małych i dużych. Kibic WSZYSTKICH warszawskich drużyn.