„Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

„Porodówka” Aleksieja Słapowskiego w Teatrze XL podbija serca Warszawiaków ? Tak, bo na zimowe, chmurne wieczory najlepszy jest zdrowy śmiech i dobra zabawa. Czy sprawa tak ważna jak oczekiwanie na narodziny potomka może być tematem ciętej satyry we współczesnej komedii? A dlaczego nie ? Udowadnia to w Teatrze XL reżyser Grzegorz Mrówczyński, umiejętnie dostosowując sztukę młodego rosyjskiego dramaturga do rodzimego podwórka” (akcent z „500+” i „dobrą zmianą” nie zanudza a dodaje lokalnego smaczku).

received 435056850734286 1 300x225 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Akcja toczy się w poczekalni kliniki położniczej, gdzie przyszłe matki dzielą się swymi marzeniami i obawami, lękami i problemami. Samo życie ? I tu wplata się nić surrealizmu, bo jedna z bohaterek (Sasza, grana przez Dianę Karamon) tuż przed rozwiązaniem wyobraża sobie nienarodzonego syna jako zbuntowanego małolata i nawet zaczyna z nim rozmawiać, gdy ten nagle materializuje się obok niej na scenie ! Okazuje się, żę przyszły potomek nie chce się narodzić, bo matka pali papierosy i popija %-ty , nie dba o zdrowie w ciąży i nie stworzyła odpowiednich warunków do życia z tatusiem raperem – lekkoduchem. Jej dziecko (gra je fenomenalnie Paweł Hajnos ) buntuje się i twierdzi, że: „My, nawet sześciomiesięczne płody mamy mózgi i nie godzimy się na taki świat! Nie urodzę się! ONZ powinien zagwarantować nam prawo wyboru!” Synalkowi Saszy marzy się poród np. w Londynie, do czego stara się doprowadzić…

received 761328137715404 1 300x225 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Ta oryginalna komedia ma jeszcze inne wątki oprócz krytycznej ocena rzeczywistości przez dopuszczone do „prawa głosu” nienarodzone dzieci. Mamy w „Porodówce” prawdziwe emocje, niespełnione oczekiwania, rywalizację i komizm zderzeń ludzkich charakterów.

received 752110591934849 2 300x225 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Aktorzy Teatru XL, doskonale radzą sobie z tym scenicznym zadaniem, wkładając w to swój zapał, entuzjazm i talent. Ubaw jest przedni ? Fantazja i realia życia mieszają się ze sobą, tworząc upojną mieszankę, której poddaje się widz i czy chce, czy nie, zaczyna nucić z bohaterami np. fragmenty z „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta albo cygańskie romanse. Na oddziale rządzi twardą ręką upiorna i skorumpowana położna (w tej kreacji powalający, Grzegorz Jarek jako ciocia Tania), która z biegiem akcji wzbudza nawet sympatię a w finale szaleje z gitarą. Sztuka jest pełna optymizmu a przez swą formę, rzuca nowe światło na temat chcianego (lub nie) macierzyństwa / ojcostwa.

received 575389606613219 2 300x225 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Widzowie angażują się fabułę a śmiech nie tylko daje im rozrywkę ale prowokuje do rozmów po spektaklu. Zadanie „Teatru Forum”- platformy dialogu społecznego, jakim jest Teatr XL, zostaje więc zrealizowane. Trupa powstała w 2012 r. przy Stowarzyszeniu Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt. Znacie ją może ze wcześniejszej lokalizacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Od XII 2014 r.do XII 2016 r. teatr mieścił się na Stadionie Narodowym. W nowej lokalizacji od IX 2019 r. na Pl. Hallera 5 na Pradze, w TU MI WOLNO. Teatr ma także misję: wspiera domy dziecka i ośrodki pracy z trudną młodzieżą.

received 435056850734286 1 300x225 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Teatr XL gra głównie repertuar współczesny. „Wyprzedza trendy, łamie schematy i społecznie wyzwala”. Widownia liczy sobie około 60 miejsc. W grudniu i styczniu na afiszu pojawią się oprócz „Porodówki” także tytuły: „Korpo story”– P. Kazusek, reż. Andre de la Cruz oraz „Korpo story 2B”. Dyrekcja teatru czyli: Diana Karamon, Dorota Chwedorowicz oraz Izabela Górska, także występuje na scenie .

received 587297005366373 2 224x300 - „Porodówka” w Teatrze XL na choinkowy prezent!

Widzowie po spektaklu mogą zostać w Cafe TU MI WOLNO i posmakować wieczornych niespodzianek do godz. 22.00. Jest tu też mała biblioteka. Bilet lub karnet na spektakle w Teatrze XL na Pradze to wspaniały „komediowy” prezent pod choinkę a ekipa teatru przyjmie Was serdecznie, ciepło i kameralnie.

Lidia Wielecińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *