Grochowiak interweniuje w sprawie 500+ dla osób z niepełnosprawnościami

Rozżalone osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz rodzice chorych dzieci nie mogą  doczekać się obiecanej im pomocy. Czas upływa, a ich trudna sytuacja się nie zmienia. Urzędy z opóźnieniem wydają decyzje dot. świadczenia 500+ uchwalonego jeszcze w lipcu 2019r. Pierwotnie czas na wydanie decyzji wynosił 30 dni, ale wobec wniosków złożonych przed pierwszym grudnia ubiegłego roku – Czas na wydanie decyzji już został formalnie podwojony. Faktycznie sytuacja tych ludzi jest bardzo ciężka, ponieważ urzędy nie wywiązują się z terminów i osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie praktycznie zostali pozostawieni samym sobie.

W wielu przypadkach konieczna jest codzienna rehabilitacja, leczenie a już na pewno pielęgnacja. To wszystko niebagatelne kwoty. Osoby chore nie są w stanie zarobić na swoje życie, a często i ich opiekunowie nie mają czasu na pracę zawodową, ponieważ muszą opiekować się swoimi bliskimi.

Pieniądze w tej wysokości, jakiej przyznano i tak nie są wystarczające wobec potrzeb, ale przynajmniej w jakimś stopniu wesprą w trudnej sytuacji.

W związku z przedłużającym się czasem oczekiwania na decyzję i wypłatą środków, nasz czytelnik z Grochowa postanowił wystosować pismo, którego treść w całości prezentujemy:

Bez tytułu1 300x200 - Grochowiak interweniuje w sprawie 500+ dla osób z niepełnosprawnościami

„KANCELARIA PREMIERA RADY MINISTRÓW

 Osoby niesamodzielne i opiekunowie są zaniepokojeni przedłużającymi się procedurami wydawania orzeczeń oraz decyzji dotyczących dodatku ”do 500” dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W całej Polsce czekają często, od Października na jakąkolwiek odpowiedz.

Odpowiedzi nie nadchodzą. Ci szczęśliwcy, którzy przeszli już komisję, otrzymali orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, nie otrzymują decyzji w ciągu 30 dni. Oczekiwanie staje się nieznośne. Ustawodawca dał możliwość wydłużenia czasu oczekiwania dla wniosków złożonych przed 1 grudnia do 60 dni. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić, co one w rezultacie oznaczają. Czy jest to okres od wniosku do wydania decyzji? Czy okres po każdym z etapów tzn. oczekiwanie na komisję 60 dni, następnie 60 dni na decyzję, a potem jeszcze 60 dni na wypłatę świadczeń?

Jeśli w ten sposób ZUS interpretuje zapisy ustawy, należało uprzedzić środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, iż okres oczekiwania może w niektórych przypadkach wydłużyć się do 180 dni, czyli pół roku. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie są cierpliwi, pokazują to na co dzień. Jednak niejasne wypowiedzi przyprawiają o zawrót głowy. Nasza cierpliwość jest ogromna, lecz ograniczona. Do dziś opiekunowie czekają na realizację wyroku z dnia 21 Października 2014r. TK38/2013. Doceniamy tworzone programy, jednak ich realizacja, budzi niezadowolenie. Pieniądze ON i Opiekunom są bardzo potrzebne. Wielu z nas, uwzględniając kwotę dodatku, rozdysponowała ją na rehabilitację, turnusy, sprzęt. Każde opóźnienie w wypłacie jest dla nas ciosem.        

Prosimy o przyspieszenie prac i wyjaśnienie;

  1. Ile maksymalnie możemy oczekiwać od momentu złożenia wniosku ”500” dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji do wypłaty świadczenia.
    2. Kiedy zostanie zrealizowany wyrok z 21 Października 2014r TK38/2013 dlaczego powiązuję jego realizację z ”nowym orzecznictwem”.

Do wiadomości:

Prezes ZUS
Pełnomocnik osób niepełnosprawnych”

Trzymamy kciuki za szybką redakcję i pomoc  osobom chorym .

Małgorzata Witak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *