wiatraczna 1 - Galeria Rondo Wiatraczna zamiast Uniwersamu Grochów. Już niedługo otwarcie

Galeria Rondo Wiatraczna to kompleks handlowo-usługowy, który powstanie u zbiegu ulic Grochowskiej, Alei Stanów Zjednoczonych oraz Alei Waszyngtona. Inwestycja zastąpi Uniwersam Grochów, znaczące, bo pierwsze w stolicy w latach 70. zadaszone centrum handlowo-usługowe, wokół którego kwitł przez lata handel uliczny. Czy nowoczesny budynek sprawi, że handlarze spod niebieskiego neonu znikną? Przekonamy się już niedługo.

Uniwersam Grochów stał się nieodłącznym elementem krajobrazu Pragi-Południe. To właśnie w tym trzykondygnacyjnym budynku znajdowały się takie punkty handlowo-usługowe, jak megasam z produktami spożywczymi, oddziały PKO i NBP, punkt usług zegarmistrzowskich czy fotograficznych i kiosk Ruchu. Ponadto zlokalizowano w nim kawiarnię z dyskoteką oraz restaurację Astoria z barem i salą bankietową. Integracyjną częścią tego nowoczesnego, jak na lata 70., kompleksu, byli również drobni handlarze, którzy sprzedawali przed Uniwersamem, na ulicy. Na tyłach budynku działało i z powodzeniem działa do dziś, znane wszystkim, doskonale zaopatrzone targowisko, ktore za sprawą firmy Dantex, odpowiedzialnej za budowę nowoczesnej galerii, przechodzi modernizację bez większego wpływu na handel. Po dawnym Uniwersamie pozostało wspomnienie. Dziś przy rondzie Wiatraczna piętrzy się nowoczesny gmach, którego budowa zakończy się w pierwszym kwartale tego roku.

Galeria Rondo Wiatraczna, bo tak nazywać się będzie budowany kompleks, składać się będzie z wielorodzinnego budynku mieszkalnego, dwukondygnacyjnego centrum handlowo-usługowego, części biurowej oraz podziemnego parkingu na 160 samochodów. W środku znajdziemy ok. 60 sklepów, punktów usługowych, ponadto zachowany zostanie charakterystyczny punkt Grochowa, czyli supermarket spożywczy Społem.

Ze starego Uniwersamu mieszkańcom pozostanie niebieski neon, który montowany jest na elewacji nowoczesnego molocha oraz rzeźba „Panienki”.

Pod kompleksem znajdować się będzie przestrzeń do odpoczynku, restauracje i kawiarnie będą mogły, zgodnie z udostępnioną wizualizacją, rozstawić swoje ogródki dla gości. Wokół budynku zadbano o małą architekturę i zieleń miejską. Będzie jasno, czysto i zgodnie ze standardami wielkomiejskich galerii. Za realizację inwestycji odpowiada firma Dantex.

Fot. Nowa Warszawa

 

JK

 

 

4 thoughts on “Galeria Rondo Wiatraczna zamiast Uniwersamu Grochów. Już niedługo otwarcie”

  1. Pamiętam czasy , gdy przed Uniwersamem otworzono budkę , gdzie sprzedawano wino :-). Szedłem wtedy coś załatwić i minąłem żula , który totalnie pijany czołgał się na kolanach. Gdy wracałem po dwóch godzinach – ten sam żul czołgał się na kolanach 20 metrów dalej , tyle zdaje się zdołał „przejść” przez te 2 godziny. Mam nadzieję , że takie widoki należą już do niechlubnej przeszłości jeśli chodzi o Uniwersam…….

  2. Jutro wielkie otwarcie 😉 słyszeliście ze media expert jakies zniżki ma mieć? ciekawe co takiego, mam nadzieję, że coś upoluję fajnego

Dodaj komentarz