1 1 - Ciekawe czasy
Avatar Delfina Gerbert Czarniecka 300x300 - Ciekawe czasy
Delfina Gerbert-Czarniecka

Ciekawe czasy?

Podobnież stare chińskie przekleństwo brzmi „obyś żył w ciekawych czasach”. Zdaje się, że właśnie nastały. Tak, to będzie kolejny artykuł o pandemii CoronaVirusa, ale nie będzie on sztampowy, czyli mechanicznym powtarzaniem utartych wzorów.

W chwili gdy piszę te słowa tj. sobota 28 marca 2020 wieczór świat jest już światkiem 650.000 ZDJAGNOZOWANYCH chorych i prawie 30.000 śmierci przy 140.000 przypadków wyleczonych (sumy są zaokrąglone do najbliższego tysiąca).

Pandemia jak pandemia, tu mówi historyk, że jakieś epidemie są standardem dla ludzkości i nie powinny nikogo dziwić. Ta jednak wywołuje globalne zamieszanie z wielu powodów. Po pierwsze, od kilkudziesięciu lat, świat zachodu w szczególności, nie widział epidemii. Po drugie, nieznajomość tego konkretnego wirusa i szybkość jego rozprzestrzeniania się powodują, że nie jest on może wirusem, który zakończy istnienie cywilizacji, ale na pewno nie należy go bagatelizować.

Logo WHO 300x120 - Ciekawe czasy

Jakie są prognozy?

O ile moje obserwacje mnie nie mylą, to do poniedziałku mamy szansę przekroczyć próg miliona… znów ZDIAGNOZOWANYCH przypadków i ok. 35 000 zgonów. Jednak to tylko moja obserwacja. Najgorsze jeszcze przed nami. Dodatkowo, prawie każda pandemia czy epidemia ma swoje nawroty o zazwyczaj mniejszej sile.

Nie mam zamiaru nikogo pouczać o niewychodzeniu z domu… O konsekwencjach prawnych i skrajnej nieodpowiedzialności społecznej jaką wykazują się osoby łamiące kwarantannę, pisałam w TYM artykule. Nie jestem też lekarzem, więc nie będę poświęcała uwagi objawom czy radziła, jak się zabezpieczać, albo ile czasu i kiedy się zaraża innych będąc nosicielem. Tego wszystkiego można się dowiedzieć ze strony WHO czy Ministerstwa Zdrowia.

3 300x199 - Ciekawe czasy

Inne aspekty

Chciałabym zwrócić uwagę na inne aspekty. Świat, ludzkość boryka się obecnie z unikatowym wyzwaniem, które ma nas wszystkich czegoś nauczyć. Jeśli w 2022 roku będziemy mogli spojrzeć za siebie i powiedzieć, że nikogo nie straciliśmy przez koronę, to będziemy mogli się uznać za farciarzy. Świat bowiem stoi w obliczu katastrofy nie tylko biologicznej, ale i socjologicznej czy ekonomicznej.

O zagrożeniu biologicznym można powiedzieć w kilku słowach. Wirus jest z rodziny znanej, ale sam już nieznany i podstępny, bo wywołuje objawy na długo po zarażeniu, a zaraża bardzo intensywnie w okresie inkubacji. Jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z grup ryzyka. Śmiertelność szacowana jest na ok 3,4% (Wg WHO), ale na tą chwilę statystyka, na przykład włoska, mówi o prawie 10%. Problemem jest tu kwestia nie przeprowadzania testów na obecność danego wirusa, póki chory nie ma ostrych, ZNANYCH na daną chwilę objawów.

kwarant
Koronawirusy zawdzięczają swoją nazwę wypustkom, które pod mikroskopem przypominają korony.

Oznacza to, że wiele osób nie zostanie zdiagnozowana, bo jak już wiadomo około 80% zarażonych przechodzi chorobę bardzo łagodnie lub łagodnie i może często mylić objawy ze zwykłą sezonową grypą. Brak testów jest spowodowany głównie brakiem odpowiedniej ilości w zasobach szpitali…. To nie problem jedynie polski, ale to samo widzimy w Hiszpanii, we Włoszech czy w USA. Nikt nikogo nie testuje, póki nie jest to absolutną koniecznością, tj. póki pacjent nie wykazuje objawów niewydolności oddechowej, albo ma potwierdzony kontakt z zarażonymi. Wtedy często jest traktowany, jakby miał ciężkie zapalenie płuc, bez zidentyfikowania rzeczywistej przyczyny.

Bez tytułu 7 300x200 - Ciekawe czasy

No dobrze, i co? No w sumie to niewiele.

Szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, gwałtowny przyrost chorych i umierających, dalece przerasta możliwości zwykłej grypy. Brak lekarstwa, braki w testach i personelu medycznym oraz niedobory respiratorów niezbędnych do ratowania życia najcięższych przypadków spowodowały w Polsce odrobinę szybszą reakcję władz… Ale podobnie zareagowano w większości państw.

Kwarantanna a „ciekawe czasy”.

I tu nagle okazuje się, że mamy do czynienia z patogenami ekonomicznymi i socjologiczno-społecznymi.

Jeden mały wirus w przeciągu paru dni wykazał, jak niewydolne są systemy medyczne, ekonomiczne, edukacyjne i społeczne w wielu państwach na świecie. Jest też przerażającym probierzem (miernikiem) trzeźwości umysłu jednostek i całych grup społecznych.

13 300x200 - Ciekawe czasy

Jak to niewydolne? A tak po prostu.

System ekonomiczny jaki mamy w tej chwili można by porównać do raptora, drapieżnego, szybkiego dinozaura o przednich łapach praktycznie w zaniku. Natura stworzyła raptora do szybkiego biegu, drastycznych skrętów i bycia krwiożerczym. I taki jest obecny system ekonomiczny, szczególnie galopujący kapitalizm, gdzie by osiągnąć komfort życia w sumie trzeba przestać być człowiekiem. Raptor prawie nie ma przednich odnóży bo przeszkadzałyby w biegu, służą mu tylko do minimalnego przytrzymywania już martwej, bo zagryzionej ofiary. Jest niezwykle efektywnym biegaczem, jednak spowalnianie i zatrzymywanie nie leży w jego naturze, podobnie jak w naturze naszego systemu ekonomicznego nie leży spowalnianie czy zatrzymanie a tym bardziej ponowny start. Raptor, gdy się przewróci, przez prawie całkowity brak łapek, ma problem z powstaniem. Tak samo nasz system ekonomiczny, jak się przewróci, to powstać jest mu już trudno. A właśnie się przewrócił, albo co najmniej zaplątał się w pnącza i zaraz upadnie.

12 300x185 - Ciekawe czasy

Zamrożenie gospodarki na czasy pandemii

Kwarantanna spowodowała drastyczne ograniczenie działalności człowieka jako społeczeństwa, a części składowe takiej jak systemy skarbowe, bankowe, czy ubezpieczeniowe żyją z ciągłego ruchu, i większość z nich nie umie poradzić sobie z tym bezprecedensowym zachowaniem rynku tj. zamrożeniem. Przedłużająca się kwarantanna jest konieczna. A jeśli ktoś musi tu porównywać statystyki, to proszę nie patrzeć na ilość przypadków, tylko swoje wywody o szkodliwości i bezsensie kwarantanny skonfrontować z rzeczywistością odsetku zarażonych i śmierci na milion mieszkańców w danym państwie.

czasy

Słyszałam ostatnio wiele opinii, jak to Szwecja jest taka super, czy Norwegia… Niby tak, tylko ich odsetek śmierci na milion mieszkańców przewyższa Polski o 20-30 razy. Tajwan też jest tu marnym przykładem, bo po pierwsze to wyspa, po drugie ma zupełnie inne podejście do świata zewnętrznego i kulturowo jest bardzo inny. Oni też zaczęli izolację i podjęli działania mające na celu ograniczenie lub uniknięcie zachorowań na wiele tygodni przed tym, jak ktokolwiek w Europie nawet poważnie patrzył na tego wirusa. Argument „bo u nich kwarantanna trwa tylko 2 tygodnie’ jest dosyć marnym, gdy nie wie się, że co najmniej na miesiąc przed europejskimi czy zachodnimi działaniami, Tajwan już badał ludzi na wjeździe i odmawiał wpuszczenia osób podejrzanych o zakażenie.

czasy

Co mówią przedsiębiorcy na te trudne czasy?

Oczywiście doprowadziło to do wielkiego płaczu o stracone profity, utracone firmy. Sama jestem przedsiębiorcą, też się boję, sytuacja z ZUS czy skarbówką nie pomaga, a iluzoryczne decyzje rządu są tylko mydłem na oczy nieświadomych mas.

Jednak, przeciwnie do mas przedsiębiorców, którzy tylko krzyczą, jak im jest źle i żądają zniesienia kwarantanny, ja ją uważam za nieprzyjemną, potencjalnie ekonomicznie zawiązującą mi pętlę na szyi, ale KONIECZNĄ. Wszyscy zapominają, że to również problem GLOBALNY, nie tylko nasz lokalny.

czasy

Taka mała dygresja

UWAGA: A może wszyscy ludzie, każdy z osobna, nie jesteśmy jednostkami tylko komórkami w jednym wielkim organizmie? Może jak ulotnią się z tego naszego organizmu różne odurzające zapachy (alegorycznie nadprodukcja gazów cieplarnianych), to jednak nasz nos poczuje brzydki zapach (smog) w innym zakątku świata?

Przyszłość? Jakie nas czekają „czasy”?

Skutki ekonomiczne braku wydolności tego systemu będziemy czuć jeszcze latami, ale niestety nie sądzę abyśmy się wiele nauczyli jako społeczeństwo. Tak naprawdę powinniśmy zastanowić się nad ewolucją naszego systemu ekonomicznego, aby był odporny na upadki. A takie zdarzenia, jak zarazy nie powodowały następnych zgonów z przyczyn ekonomicznych. Nie powodowały utraty dachu nad głową przez miliony na świecie… A to za chwilę zobaczymy. Historyk we mnie krzyczy… Wojna… Ekonomiczna wojna trwa od lat, ale taka prawdziwa, jest całkiem prawdopodobna w tym świetle, oby do niej nie doszło.

czasy

Niewydolność systemu ochrony zdrowia.

Tu krótko… Nie zarabiasz, to nie jesteś ubezpieczony, nie jesteś ubezpieczony, gnijesz w rowie jeśli zachorujesz… Brawo!!! A w czasie kiedy gnijesz zarażaj dziesiątki innych osób. Brawa dla ludzkości za system, gdzie fundusze są pochłanianie przez biurokrację, a na rzeczywistą ochronę zdrowia jest ich coraz mniej. Brawa dla ludzkości za empatię i zrozumienie, że dobro i zdrowie mojego sąsiada jest moim… Bo jeśli on będzie zdrowy, to jest szansa, że ja się niczym od niego nie zarażę? No, ale chyba większości ludzkości tak oczy zaszły kasą, że już nawet najlepsze okulary nie pomogą.

Niewydolność systemu edukacji

czasy

Tu można by książkę napisać. System obecny, prawie wszędzie na zachodzie jest nakierowany na produkcję wyrobników w fabrykach… Tylko te fabryki, manufaktury jak za czasów Henriego Forda to już przeżytek, świat się rozwija, ludzi zastępują zautomatyzowane linie produkcyjne, a system szkolny dalej klepie swoje. Jego skostniałość i niegotowość na urozmaicenia czy dostosowanie do rzeczywistych potrzeb czy uzdolnienia ucznia, są teraz bardziej widoczne niż kiedykolwiek.

Brak przygotowania nauczycieli do nauczania online, nagrywania zajęć, koncentracja na pisemnej obsłudze klasy, brak szkoleń… Tu można mnożyć. Są na to rozwiązania, jednak wielu po prostu nie chce tych zmian, bo nagle mogłoby się okazać, że nie zasób portfela rodziców a uzdolnienia i predyspozycje decydują o tym gdzie, do jakiej szkoły i potem pracy trafi nasze dziecko. Przy obecnej technologii naprawdę nie ma dobrego wytłumaczenia, dlaczego uczymy metodami z XIX wieku. I dlaczego system nagle nie jest w stanie poradzić sobie z nauczaniem dzieci w czasie kwarantanny.

Społeczeństwo nie wie jak sobie radzić.

To po części wina braku pamięci historycznej związanej z zaistniałą sytuacją (tu warto obejrzeć filmik Radka Kotarskiego) powoduje, że wielu traci głowę i posuwa się absurdalnych i mało społecznych zachować, dbając często tylko o siebie, bo nawet nie o swoje rodziny. Można za to winić system edukacji, ale to tylko wycinek problemu. Wielu się zachowuje jak kurczak, któremu obcięto głowę. Jeszcze przez chwilę biega w koło, bez sensu czy ładu, ale biega, rozbryzgując krew na prawo i lewo.

czasy

Do wszystkiego dodaje się chaos polityczny

Dla niektórych Unia Europejska jest objawieniem i 9 cudem świata. Jednak obecna epidemia pokazuje ponownie, jak bardzo niewydolny to system. Tu wychodzi ze mnie połączenie historyka, prawnika i politologa… Unia Europejska w obecnej formie zachowuje się jak Stany Zjednoczone na etapie konfederacyjnym… Póki dobrze, to wszyscy razem, jak źle się dzieje, to każdy musi sobie radzić sam, a instytucje centralne tylko wydają niewiele znaczące rozporządzenia. Zdecydowanie organizm ten jest niewydolny i nie radzi sobie w konfrontacji z patogenem atakującym wszystkie komórki jednocześnie.

czasy

Na koniec

Apeluję o spokój. Apeluję o zachowanie kwarantanny. Apeluję o rozsądek i gruntowną analizę naszego położenia. NASZEGO, CAŁEJ LUDZKOŚCI, nie mojego, czy Twojego, czy Twojej cioci i mamy, a nas wszystkich. Oby panika związana z kwarantanną i późniejsza (nadciągająca) ekonomiczną zapaścią pociągnęły za sobą jak najmniej ofiar. Obyśmy jako społeczeństwa nauczyli się jak najwięcej z tej sytuacji. Nie zapominajmy o byciu CZŁOWIEKIEM , nie ludźmi, „CZŁOWIEKAMI”!!!

________________________________________________
Inne teksty o Koronawirusie w Południku w linkach:
Biskup Praski z przesłaniem dla wiernych wobec pandemii Koronawirusa

Nie ulegajmy panice z powodu koronawirusa!

Wraca powszedni rozkład jazdy + nowe zakazy rządu

Chodzi o życie

Co i jak działa w naszej dzielnicy podczas epidemii?

Poprzedni Artykuł Delfiny – Prawnik na wrotkach 12 Kwarantanna to nie przelewki

Oszuści czyhają z powodu pandemii!

Sobotni rozkład jazdy stłoczył pasażerów!

Kończąc zapraszamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych:
Facebook
Twitter
Instagram

Dodaj komentarz